Praca na Bliznach: Integracja Blizn z Siecią Powięziową – 5 dni

Dane kursu:
Data: 22-26.03.2023
Godziny:
Wykładowcy:
Sharon Wheeler
Dr Heike Jäger
Szczegółowe informacje:
biuro@movuto.pl
Informacje o kursie
Praca na Bliznach: Integracja Blizn z Siecią Powięziową – 5 dni – zapisy wkrótce
Prowadzące: Sharon Wheeler & Heike Jäger, na szkoleniu będzie obecny tłumacz
Data: 22-26.03.2023
Miejsce: Toruń
Szczegółowe informacje: biuro@movuto.pl
Godziny:
Dzień I 9:00-18:00
Dzień II 9:00-18:00
Dzień III 9:00:17:30
Dzień IV 9:00-18:00
Dzień V 9:00-18:00
Czym jest ScarWork?
ScarWork to metoda pracy z bliznami, którą opracowała Sharon Wheeler, terapeutka Integracji Strukturalnej , której uczyła się od Idy Rolf. ScarWork to nowatorskie i nieznane dotychczas w Polsce techniki pracy z bliznami. Według Sharon ScarWork to sztuka scalania blizn z siecią powięziową.
Zalety metody ScarWork.
Metodą ScarWork można pracować we wczesnym okresie gojenia się tkanek, ale również bardzo dobre rezultaty możemy osiągnąć używając jej do mobilizacji blizn, które powstały dawno. Techniki można stosować we wszystkich rodzajach blizn: po zabiegach chirurgicznych, wypadkach, oparzeniach, naświetlaniach i innych.
Wykonując terapię blizny prowadzimy do zmniejszenia napięcia w jej obrębie oraz zwiększania się możliwości ruchu między skórą, tkanką podskórną, tłuszczem, powięziami i mięśniami. Wpływa to na poprawę zakresu ruchu w stawach i funkcji tkanek w obszarze otaczającym bliznę. Zaletą tej metody jest to, że stosowane techniki są bezbolesne dla pacjentów, a dla terapeutów łatwe do wykonania i nie obciążające rąk. W procesie gojenia się ran czasami dochodzi do uwięźnięcia nerwu w miejscu tworzenia się blizny. Jest to dla pacjentów nieprzyjemne, a czasami bolesne. Terapia Scarwork pomaga zmniejszyć ból i wpływa na normalizację czucia powierzchownego, zarówno w przeczulicy jak i niedoczulicy. Pod wpływem wykonywanych technik zmienia się kolor blizny, a pacjenci często po terapii mówią, że ich blizny stają się delikatniejsze w dotyku i bardziej gładkie.
Efekty pracy z bliznami można zaobserwować już po jednej terapii, ale aby były trwałe lepiej jest przeprowadzić serię zabiegów. Prowadzane są badania naukowe w celu wyjaśnienia jakie zmiany fizjologiczne zachodzą w tkankach pod wpływem terapii. W badaniach ultrasonograficznych można zauważyć że tkanki poddane terapii układają się w sposób bardziej regularny, z zachowaniem warstwowego układu. ScarWork to zestaw dodatkowych umiejętności, które pomogą wyróżniać się osobom je stosującym w pracy fizjoterapeutycznej.
ScarWork – metoda pracy.
W metodzie tej nie używa się żadnych dodatkowych narzędzi, olejków czy kremów. Pracując tą metodą wykorzystywanych jest około 25 technik. Część z nich służy do uruchamiania tkanek powierzchownych, a część głębokich, niektóre są stosowane w konkretnych rodzajach blizn. Jedną z zasad pracy jest ocena jak blizna wpłynęła na całe ciało, w warunkach statycznych i dynamicznych. Zastosowane testy funkcjonalne przed terapią i po terapii pokazują jak opracowanie blizny wpływa na poprawę funkcji. Metoda ta obejmuje również techniki, które mają zastosowanie w konkretnych rodzajach blizn. Na przykład u pacjentów po zabiegach kardiochirurgicznych po opracowaniu samej blizny rozpracowuje się tkanki otaczające bliznę i stosuje technikę zamykającą klatkę piersiową, tak aby tkanki, które były w czasie zabiegu w nienaturalnym ustawieniu wróciły na swoje miejsce. Terapię blizn warto połączyć z Integracją Strukturalną, która prowadzi do zrównoważenia ciała. Kiedy ciało jest wyrównane to poruszanie się, dobra postawa i oddychanie jest łatwiejsze.
Szkolenie – ScarWork – Integracja blizn z siecią powięziową.
Szkolenie zawiera w sobie wykłady teoretyczne dotyczące najnowszej wiedzy dotyczącej powstawania, leczenia i rehabilitacji blizn. Jednak przede wszystkim jest to szkolenie o charakterze praktycznym, w trakcie którego studenci uczą się technik pracy z bliznami najpierw na sobie, a w kolejnych dniach stosując je w pracy z pacjentami. Ten sposób szkolenia pozwala w krótkim czasie poznać różne rodzaje blizn i obserwować ich zmiany zachodzące w trakcie i po terapii.
Prowadzące:
Dr Heike Jäger
Dr Heike Jäger studiowała biologię i matematykę w Hannoverze i Osnabrück. Zrobiła również doktorat z mikrobiologii na temat analizy struktury protein membranowych w syntezie ATP bakterii E-coli. W 1996 zmieniła swoje zainteresowanie w kierunku badań kanałów jonowych w Instytucie Fizjologii Stosowanej na Uniwersytecie w Ulm. Jej praca po doktoracie na Uniwersytecie w Kalifornii skupiła się na poszukiwaniu wzorców molekularnych interakcji kanałów jonowych, które modulowały inicjację migracji komórek. Od 2010 roku związała się z Grupą Badaczy Powięzi (Fasica Reaserch Group) Roberta Schleipa w Ulm. Poza projektami badań elektrofizjologii i biologii molekularnej pracuje również nad charakterystyką elastyczności tkanki w Instytucie Technologii Laserowych w Medycynie i Technologiach Pomiarowych na Uniwersytecie w Ulm we współpracy z Wydziałem Medycyny Internistycznej w Szpitalu w Ulm oraz innymi Wydziałami Uniwersytetu w Ulm. Poza swoimi badaniami Heike organizuje konferencje i warsztaty w temacie badań powięzi, zrostów tkankowych i bólu powięziowego jak i seminaria dla profesji medycznych. Jest częstym wykładowcą Niemieckich i światowych konferencji. Jej celem jest dokonanie nowych odkryć w dziedzinie badań fizjologii dla obszaru pracy terapeutycznej.
Sharon Wheeler
Sharon Wheeler zanim została terapeutką Integracji Strukturalnej Sharon Wheeler była częścią personelu w Instytucie Esalen w Big Sur w Kalifornii, gdzie uczyła masażu przez kilka lat. Sharon była jedną z pierwszych studentów, a także jedną z niewielu kobiet, studiujących z dr Idą Rolf od 1970 do 1978. Sharon była jedną z “eksperymentów artystycznych” dr Rolf. Obecnie praktykuje w Waszyngtonie w pobliżu Seattle i prowadzi zajęcia specjalistyczne m.in. BoneWork, ScarWork, Praca na Czaszce czy Praca na Kości Krzyżowej.
Integracja blizn z siecią powięziową jest oryginalnym odkryciem Sharon i stale się rozwija. Szybka i zachwycająca praca na bliznach w wykonaniu Sharon przekształca szorstką i chropowatą strukturę blizn w gładką i sprężystą trójwymiarową powięziową sieć. Przedstawionych będzie ponad dwadzieścia technik manualnych używanych do integracji różnych rodzajów blizn z siecią powięziową. Praca z blizną polega na lekkim dotknięciu i rzadko bywa bolesna, nawet w przypadku bardzo świeżych blizn, a ilość zmian podczas jednej interwencji jest znaczna.
Naturalne i chirurgiczne blizny w każdym wieku reagują natychmiast, po czym następuje krótki okres szybkiego gojenia i ciągłej poprawy. Struktura blizny zmienia się szybko i łatwo. Praca zaczyna się od warstw powierzchniowych i przechodzi w głąb blizn. Praca na bliznach często skutkuje przesunięciem integracyjnym całego ciała wraz z ustąpieniem traumy, a większość dysfunkcji nerwów, takich jak drętwienie, zwykle ustępuje w trakcie trwania sesji.
Praca z bliznami jest jak porozumiewanie się innym językiem w świecie powięzi. Pomocne w studiowaniu blizn są dbałość o szczegóły oraz postrzeganie niewielkich zmian.